HAKKIMIZDA

DR. SEBAHAT TURAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru,

Doğuma Hazırlık ve Destek Eğitmeni,

Aktif Doğum Eğitmeni,

Hipnoterapist,

Cinsel Terapist

1969  Ankara doğumluyum.

25 Yıllık hekimim.

20 Yıldır Kadın Hastalıkları ve Doğum dünyasının içindeyim.

Doğan bebeklerimin sayısını sorduğunuzda vereceğim cevap bilmiyorum ama, en az on binin üzerindedir diyebilirim.

Asistanlığım sırasında şahit olduğum birçok doğumdan, gerek gebeler gerekse biz kadın doğumcular, o zamanlar sebebini anlayamadığım bir şekilde mutsuz ayrılıyorduk. Bu doğumlarda coşkuyu engelleyen, bizi mutsuz eden sebepleri, eksik tarafları yıllar geçtikten sonra keşfedebildim.

Uzman olduktan sonra yaklaşık yedi yıla yakın Van’ın Erciş ilçesinde çalıştım. İlk gittiğimde beni neyin beklediğini bilmiyordum. Doğurganlığı yüksek bir bölge ve fiziki şartları ve teknik imkanları yetersiz bir hastane ve yaklaşık üç yıl kadar tek hekim olarak görev yaptım… Doğum ve doğuma dair zihnimdeki tabular burada değişmeye başladı.

Daha sonra doğduğumuz ve okuduğumuz şehrimiz Ankara’ya geri döndüm. Bıraktığım Ankara belki aynıydı ama gebeler 7 yılda çok değişmişti. Gebelerin doğum korkularının arttığını ve sezaryanı bir doğum şekli olarak görmeye başladıklarını gözlemledim. Bir şeyler ters gidiyordu. Doğumlar daha zordu. Gebeler daha çok bağırıyor ve daha çok ızdırap çekiyordu. Hekim olarak ben aynı bendim ama ne oluyordu sorgulamaya başladım.

Daha kolay doğum nasıl yapılır, Avrupa , Amerika ve dünya doğuma nasıl bakıyoru araştırmaya başladım.  Yolum Dünyada Lamaze doğum, hypnobirthing doğum, aktif doğum, hipnozla doğuma çıkarken , yurt içinde de İstanbul Doğum Akademisine götürdü. İlk onların gebelere verdikleri doğuma hazırlık eğitimi kursuna katıldım. Ankara’ ya dönüşte gebelerime öğrendiğim yöntemleri ufak ufak uygulamaya başladım. Bir yandan nefes koçluğu eğitimleri aldım. Nefesin sihirli gücünü keşfetmek benim doğuma ve yaşama bakışımı çok değiştirdiDoğum diye başladığım yolda bir baktım ki nefes koçu olmuşum.

Mesleki kariyerimin bu dönemecinde Doğuma Hazırlık ve Nefes eğitmeni olmak için Lamaze International, Hypnobirthing ve Active Birth’in yetkilendirdiği İstanbul Doğum Akademisi’nde 9 ay 10 gün süren eğitmenlik eğitimini heyecanlı ve hevesli olan ilk grupta tamamladım.

Bu süreçte Uluslararası Doğuma Hazırlık Eğitimi ve Eğiticiliği Kongresinde ‘Doğuma Hazırlık Eğitim Teknikleri ve Uygulama Örnekleri’ kursuna ve ayrıca İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nin ‘Ulusal Doğal Doğum Kongresi’ne katıldım.

Arkasından İngiltere’de Active Birth’in kurucusu olan Janet Balaskas’dan Aktif Doğum Eğitmenliği eğitimi aldım. Bu dönemlerde aldığımız her eğitim farklı bir pencere açıyor doğuma bakışımıza farkındalık katıyordu.

Doula eğitmeni ve içsel doğumun kurucusu  Julia Stelis Paçacıoğlu’ndan gebelik, doğum ve lohusalık için gebe masaj teknikleri konusunda eğitim aldım. Hekim olarak gebelere nefes, gevşeme, hipnoz ve masaj ile birlikte yapılan refleksoloji çalışmalarının doğumu ne kadar kolaylaştırdığını keşfettim. Bir hekim olarak bunları uyguluyor olabilmek ve gebeye bu kadar yakın olabilmek, ikimizin arasındaki güven ve doğuma inanç duygusunu çok artırdı.

Bu arada refleksoloji ve hipnoz eğitimlerimi de tamamladım.

Eğitimler devam ederken ,Waterbirth International kurucusu ve suda doğumun öncülerinden Amerikalı Barbara Harper’dan suda doğum eğitimi aldım.

Gebelerin doğum korkuları ve duygu boşaltım teknikleri ile uğraşırken olayın temelinde cinsellik süreci, aile dinamikleri sosyal çevre v.b. bir sürü faktöründe doğum korkusunun altından çıktığını gördükçe 2015 yılında Türk Psikiyatristleri Derneği’nin desteklediği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’ tan cinsel terapi eğitimi aldım. Türkiye ‘de cinsellik konusunda belli bir otoritesi olan CİSED’ den de, cinsel terapi  eğitimini alarak bu konuyu kendi içimde daha net görebildim .

Society for the Exploration of Psyhotherapy Integration (SEPİ ) yönetim kurulu üyesi, İstanbul Psikoterapi Enstitüsü Başkanı Psikiyatri Uzmanı Dr. Tahir Özakkaş’tan 3 yıl boyunca,teorik, formülasyon ve süpervizyon ve hipnoz  eğitimlerini alarak Bütüncül Psikoterapi Eğitimini bitirdim.

Özel aldığım hipnoz uygulamalarını son olarak, Sağlık Bakanlığı onaylı Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Enstitüsü’nden Hipnoterapi eğitimini tamamlayarak, hipnoterapist ünvanını aldım.

Halen  İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalından emekli  öğretim üyesi, Prof.  Dr. Doğan Şahin’den psikanaliz eğitimine devam etmekteyim.

Bu eğitimler bana hayatımda şunu kazandırdı. Gebeye ve hastaya daha bütüncül bakmaya başladım. Fonksiyonel Tıp Eğitimi de bu açıdan bana farklı bir pencere açtı …

Her gittiğim kurs iç görümü artırdı. Yaşam sevgim yüceldi. Hayata daha farklı bakmaya başladım. Gebelerimle kurduğum ilişki boyutum değişti ve empati yeteneğim arttı. Artık doğumu korkuyla değil coşkuyla karşılayan gebeleri görmek personelimin de doğuma bakışını değiştirdi. Halen bu coşku ve heyecanla Doğuma Hazırlık ve Nefes eğitimlerime, bireysel destek çalışmalarıma ve doğumlarıma  bir hekim  olarak devam etmekteyim. Şimdilik hekimliğin ne kadar kutsal olduğunu tekrar keşfetmenin mutluluğunu yaşıyorum

Başa dön tuşu
Doktora Sor
Hemen Doktora Sor!
Merhaba,
Hemen doktorumuza soru sorabilirsiniz
Call Now Button0312 285 30 00