Doğum

NORMAL DOĞUM BELİRTİLERİ

Hamileliğinizin son günlerinde bedeniniz ve bebeğiniz yavaş yavaş doğuma hazırlanır.

Realaksin ve progesteron gibi birçok hormonun aktifleşmesi sayesinde eklemlerinizde, bedeninizde gevşeme ve rahim ağzında da gevşeme ile birlikte açılma olur. Rahim ağzı yumuşamaya hatta incelmeye başlar.

Doğumun kesin başlama bulgularının yanında bazı ip uçları vardır ki, doğumun yakın olduğunun habercisidir.

Doğum eylemi başlamadan gebelere müthiş bir enerji gelir.  Bazen yoğun bir ev temizliği, bazen bitirilmesi gereken dersler ve sınavlar, bazen de alışveriş fırtınası eser. İşte doğumun hemen öncesinde güçlenen bir gebe gözlenir.

Relaksin hormonunun etkisiyle bağırsaklar gevşer ve dışkıda yumuşama olur. Sanki doğal bir lavman bağırsakları temizliyor gibi …

Doğuma yaklaşık bir- iki hafta kala, rahimdeki hazırlık dalgalarının desteği ile bebek başını yavaşça pelvise doğru sokar. Bunu pek çok gebe de hissedebilir. Böylece gebenin nefes alması kolaylaşır.

Bebeğin kanala doğru girmesi, hazırlık kasılmalarına bağlı olarak rahim ağzındaki sümüksü tıkacın atılması ile halk arasındaki nişan gelmesi gözlenir.

Bebeğin akciğerlerindeki gelişme tamamlandığında ve bebek tam olarak hazır olduğunda anneyi uyaracak hormonlar salgılar ve kendi doğumunu başlatacak ilk sinyalleri verir. Doğumun nasıl başladığı tam olarak bilinmemesine rağmen bebekler ne zaman doğacaklarını bilirler.

Doğum dalgaları beyinden salgılanan oksitosin hormonu tarafından yönetilir. Oksitosin orgazm, doğum ve emzirmenin ortak hormonudur. Oksitosin salgısı, bebeğin başının önce rahim ağzı sonra da vajina duvarlarına baskısı ile artar.

Serviks öne doğru gelir ve hatta anne daha hissetmeden açılma gerçekleşir.

Doğumun başlaması doğal doğum hormonlarının da aktif olarak salgılanmasını sağlar.

36. Haftadan itibaren anneler rahim kasılmalarını sertleşme olarak hissederler. Bunlar yalancı doğum kasılmalarıdır. Düzenli değildir ve kasılmaların şiddeti yetersizdir.

Gerçek doğum kasılmaları düzenli olur ve gebenin hareketiyle kasılmalar geçmez. Kasılmaların ritmi ve şiddeti giderek artar. Doğum kasılmaları 5 dk da bire indiğinde anne kendini güvende hissedebileceği hastane ortamına doğru geçmelidir.

Bu içeriğide okudular:  NORMAL DOĞUMDA BEBEK KAÇ HAFTADA DOĞAR?

Bazen doğum eylemi suyun gelmesi ile de başlayabilir. Doğum süreci daha da uzayabilir. Herşey yolundaysa belki evin mahrem ve güvenli ortamında beklemek gebeye daha iyi gelip doğumu başlatabilir. Doktoru ile iletişime geçen gebe evde dinlenme, duş alma, gibi aktivitelerle bir nebzede olsa süreci rahatlatabilir.

Ne varki ne çok erken, ne de çok geç kalmadan kendinizi güvende hissedebileceğiniz bir hastane ortamına geçiş sizi güvende hissettirebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Doktora Sor
Hemen Doktora Sor!
Merhaba,
Hemen doktorumuza soru sorabilirsiniz
Call Now Button0312 285 30 00