Doğum

NORMAL DOĞUMDA BEBEK KAÇ HAFTADA DOĞAR?

Beklenilen müthiş gün yaklaştı.  Artık son düzlüktesiniz, heyecan dorukta…

Yıllarca hayalini kurduğunuz bebeğe kavuşmaya günler kaldı…

Gebeliğinizin 37. Haftası itibariyle gebelik süreci tamamlanmış olur.  Bu haftalarda gerçekleşen bir doğuma erken doğum diyemeyiz, bu hafta doğan bebeklerin geliştiklerini kabul ederiz.

34.hafta ile 37 hafta arası doğan bebeklere geç preterm doğum denir. 37. Haftadan sonra başlayan ve 40. haftaya kadar olan doğumlar beklediğimiz normal sürecinde olan doğumlardır. 40. Haftadan sonra doğacak bebekler, anne rahmindeki sürecini tamamlamış ve uzatmalara gitmiştir. 42 haftaya kadar bu süre şartlar uygunsa, bebeğin gelişiminde bir sorun yaşanmıyorsa, bebeğin içinde bulunduğu su yeterli ise, plasenta da yaşlanma belirtileri yoksa, aile ile oluşabilecek riskler konuşularak daha sıkı bir takiple uygun olan gebeler beklenilebilir.

Eğer bu süre de bebek ve anne hayatını tehdit eden bir durum gözlenirse, doğum eylemi başlatılarak anne ile bebek birbirine kavuşturulur.

Dünyada doğumların %12’si gebeliğin 37. hafta öncesinde, %80’i hamileliğin 37-42. haftalarında, %8’i 42. hafta sonrası, meydana gelmektedir.

Doğum süreci boyunca hekiminizle kurduğunuz ilişki çok önemlidir. Belki de bu samimi ilişkiyi sadece en yakınlarınızla kurdunuz. Doğum yolculuğu güvendiğiniz bir ekip ve tam teslimiyet yaşadığınız bir doktorla sağlıklı olabilir. İşte doktorunuz, siz, eşiniz ve bebeğinizin birbiriyle kurduğu güvenli bağlanma doğum sürecini yönetir. Bu yüzden doğumunuzda bir müdahale yapılması gerekirse, hatta sezaryene bile gidilirse koşulsuz sevgi ile bunu kabul edebiliyor ve bu durumu güven içerisinde sorgulamıyorsanız bu bağ sağlam kurulmuş bir bağdır. Unutmayalım doktor hasta ilişkisi kişiden kişiye farklılık gösterir. Önemli olan sizin bağınızdır. Koşulsuz bir güven duygusu doğumda bir gebenin hekimiyle kurduğu temel ilişki olmalıdır. Eğer bu duygu karşılıklı yaşanıyorsa işte bu doğumda ne yaşarsanız yaşayın doğum süreci sizin için tek kelime ile muhteşem olur.

Bu içeriğide okudular:  Ten Tene Temas

Sizin için olması gerekenin en iyisi …olması dileğiyle…

Sezaryen olma sebepleriniz sizin için hekiminizce ifade edildiğinde, bir başka hekime de gidip görüneyim duygusu yaşıyorsanız, işte doktorunuzla kurduğunuz bağı tekrar gözden geçirin derim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Doktora Sor
Hemen Doktora Sor!
Merhaba,
Hemen doktorumuza soru sorabilirsiniz
Call Now Button0312 285 30 00