Doğum

Doğum kontrol haplarına yeni başlayanlar nasıl kullanılır?

Öncelikle Doğum kontrol hapı kullanımı için, ister evli olun, ister bekar önemli olan, bu ilaçların sadece kontrasepsiyon amaçlı kullanılmadığıdır.  Pek çok durumda hormon içeren bu ilaçları kullanabiliriz. Bu ilaçlara başlamadan önce muhakkak bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekir.

Doğum kontrol hapları, 21 ya da 28 tablet formlarında satılır. Kontrasepsiyon niyetiyle kullanılacaksa, ilaca adetin ilk günü başlanılır ve günün herhangi bir saatinde alınabilir, yeter ki her gün aynı saat de kullanılabilsin. İlacı kullanırken, açlık ve tokluk durumu fark etmez günde bir tane alınmalıdır.

Doğum kontrol hapının üzerinde yazan tarihlere göre alınıp unutulmaması önerilir.  Doğum kontrol hapının alımı unutulursa 24 saat geçmeden akla gelen ilk saatte alınır. 24 saati geçerse, ertesi gün iki tane alınıp ve hapın kullanımı devam eder. Ne var ki bir hafta ek bir korunma yöntemi kullanılmalıdır.

Doğum kontrol hapları 21 tabletlik ise kutu bitiminde 7 gün ara verilir. Sonrasında adet kanaması görülür. Kanama devam etsin ya da etmesin 21 günlük doğum kontrol hapının alımına 8. günde yeniden başlanır.

Eğer 28 tabletlik ise doğum kontrol hapı, ilaca hiç ara vermeden devam edilir. Son 7 si demir içerir. Bu demir içerikli olabilen ilaçın kontrasepsiyon etkisi yoktur.

Bu içeriğide okudular:  OKSİTOSİN HORMONU
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Doktora Sor
Hemen Doktora Sor!
Merhaba,
Hemen doktorumuza soru sorabilirsiniz
Call Now Button0312 285 30 00