Doğum

Normal Doğum Süreci Nasıl Seyreder

Doğum Eylemi ; servikal açılmanın ve silinmenin olması için yeterli sıklık, şiddet ve sürede meydana gelen tekrarlayan uterus kontraksiyonlarıdır.

1. Aşama

Doğum eyleminin başlaması ile 10 cm olarak ifade edilen tam servikal açıklığa kadar geçen dönemdir.

• Latent Faz

Gebenin kontraksionları hafif ve düzensiz olarak başlar ve bu sürenin sonuna doğru kasılmalar güçlenir ve düzenli hale gelir. Servikal açılma 3-5 cm civarındadır.
Latent faz ilk doğumda 20 saat, daha önce doğum yapmışlarda 14 saati geçerse uzamış latent fazdan bahsedebiliriz.
Aşırı sedasyon veya epidural analjezi, uygun olmayan servikal durum ( açılma ve silinmenin olmama durumu ) latent fazın süresini uzatabilir.
Güçlü bir sedasyon sonrası gebelerin % 85 ‘ i aktif doğum eylemine girer. %10’ u yalancı doğum eylemidir. %5’i ise uzamış anormal latent faz olup dışarıdan oksitosin verilmesini gerektirir.

• Aktif Faz

Servikal Dilatasyon da hızla ilerleme ve buna eşlik eden önde gelen fetal kısmın inişi ile karakterizedir.

Aktif Faz 3 aşamada oluşur.

Akselerasyon Fazı :

3 cm servikal açıklığı takiben hızlı açılma sürecine giriş dönemidir.
Maksimum Eğim Fazı: açılmanın en hızlı olduğu dönemi ifade eder. Bir defa başladıktan sonra, her gebe için sabit bir hızda ilerleme izlenir. İlk defa doğum yapanlar için 1.2 cm /saat , daha önce doğum yapmış olanlardaysa 1.5 cm / saat hızında ilerler.
Deselerasyon Fazı: Aktif Faz’ın, son döneminde dilatasyon yavaşlar ve tam açıkla ulaşıldığında durur.
Servikal açılmadaki 3-5 cm lik açılma ve aktif uterin kontraksiyonların varlığı aktif fazın başladığını gösterir.

2. AŞAMA

Tam servikal açıklıktan, bebeğin doğurtulmasına kadar geçen süredir. İlk doğum yapanlarda ortalama 50 dk. Daha önce doğum yapanlarda bu süre 20 dakika kadar sürer.
Fetusün önde gelen kısmının aşağıya doğru inişi, aktif fazın geç dönemlerinden başlar ve ikinci aşamada devam eder. Nulliparlarda ( ilk doğumunu yapan gebelerde ) 2 saatten fazla veya epidural anestezi varsa 3 saatten fazla süren ikinci aşamalar uzamış olarak kabul edilir. Bu süreler multiparlar ( daha önce doğum yapmış gebeler) için 1 saat ve epidural anestezi varsa 2 saat olarak kabul edilmektedir.

Bu içeriğide okudular:  PERİNE MASAJI

3. AŞAMA

Bebeğin doğması ile plasenta, umblikal kord ve fetal membranların çıkışı arasında geçen süredir. Çoğu kadında 10 dakikadan az sürer. 30 dakikadan fazla süren üçüncü aşamalar uzamış olarak kabul edilir.

4. AŞAMA

Puerperium , doğumundan gebeliğin meydana getirdiği fizyolojik değişikliklerin tam olarak ortadan kalkması arasında geçen süredir doğumu takip eden ilk altı hafta Puerperal dönem olarak kabul edilir.

Şimdiiii …
Doğum sürecinin gidişatı ve kasılmalarının nasıl gelişeceğine dair öğrendiğiniz her şeyi doğuma giderken unutun. Bu bilgiler doğumda sadece doktoru ve ebeyi ilgilendiriyor. Doğumu, basit olarak rahim ağzının açılması ve bebeğinizi dışarı iletmeyi kolaylaştıran bir dizi kasılmalar olduğunu bilmeniz sizin için yeterlidir. İlkel dönemlerde yaşamış kadınlar, hatta büyükanneniz bile doğum sürecinin aşamaları hakkında hiçbir şey bilmeye ihtiyaç duymamıştır ve sizin de buna ihtiyacınız yoktur.

Saatleri saymayı bırakmalısınız.
Kendinizi doğumun gidişatına kaptırırsanız ne sıkıcı, ne de ilginç bir şey olmadığını görürsünüz çünkü doğumun kendi doğası zaman ve uzam arasındaki alışılmış sınırları yok eder. Siz ve doğum süreciniz bir bütündür. Doğum sırasında saatleri saymak, doğum yapmaktan çıkmayı sadece doğumu izlemeyi gerektirir. Rahminiz izlenmediğinde saatlerin sayılmadığını fark ettiğinde performansı ve kaygısı ortadan kalkar ve rahatlar.
Saatleri saymak, rahim ağzınızın açıklığını takip etmek sizin işiniz değildir. Bırakın o işleri doktorunuz ve ebeniz düşünsün siz sadece doğumun tadını çıkarın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Doktora Sor
Hemen Doktora Sor!
Merhaba,
Hemen doktorumuza soru sorabilirsiniz
Call Now Button0312 285 30 00